Mid-season review
2021-02-26Ročník 2020-21 vstupuje do své druhé poloviny. Při letmém pohledu do tabulky je možné vidět, že většina týmů již dosáhla na metu čtyřiceti odehraných utkání. Půlka sezóny je tedy za námi a některé týmy už musely své ambice a plány přehodnotit.
Jak vypadá situace v jednotlivých divizích před pomalu se blížící uzávěrkou přestupů? Kdo může na účast v play-off zapomenout, kdo se zuby nehty drží na hranici postupové osmičky a kdo může být relativně v klidu? Které týmy se rozhodly prodávat a kdo naopak mohutně posiloval? A kdo si od minule nejvíce polepšil a má aktuálně nejlepší formu? To vše si shrneme v tomto „pololetním“ vysvědčení.
Nejlepším týmem ligy jsou stále Kačeři z Anaheimu, kteří už mají jako jediní na kontě 60 bodů a drží si výtečnou procentuální úspěšnost 76,9 %. Na východě pak drží první pozici Detroit (59 bodů).
V Atlantické divizi je situace na čele beze změn. Na první Detroit dotírají Buffalo a Toronto, tabulku uzavírají Tampa s Ottawou. Pomalu se začíná zvedat Montreal, který má ale poměrně velkou ztrátu. Dech naopak dochází Floridě, která se propadla mimo postupové pozice. Výtečnou formu má Boston, který si oproti první čtvrtině sezóny polepšil nejvíce ze všech týmů.
Bruins dokázali vyhrát osmkrát v řadě a aktuálně drží další vítěznou sérii (4 zápasy). Celkem zvítězili v 15 z posledních 20 duelů, nebodovali jen třikrát. Zisk 32 bodů ze čtyřiceti možných je katapultoval do postupové osmičky.
O první příčku se v našlapané Metropolitní divizi přetahují Rangers s Pittsburghem, postupové příčky drží i Columbus a Washington. Mimo jsou zatím Islanders, kteří ale mají odehráno méně zápasů než jejich konkurenti. Do play-off by rádo také New Jersey, které stále ještě může živit naději. Bez šance není ani Carolina, která se ale oproti minulému období hodně propadla – momentálně je v divizní tabulce až sedmá před beznadějně poslední Philadelphií.
Z Pacifické divize by aktuálně postoupila hned pětice týmů – suverénní Anaheim a dále Calgary, Los Angeles, Vancouver a Vegas. Pod čarou jsou Žraloci ze San Jose, z postupových plánů probuzená Arizona a také Edmonton, který je v rebuildu.
V Centrální divizi jsou tři postupová místa obsazena následovně – vede Minnesota, druhé je Colorado a posledním postupujícím ze Západní konference je momentálně St. Louis. Bojovat ještě určitě budou Nashville a Dallas, úplně ze hry není ani Winnipeg. Na chvostu tabulky pak najdeme Chicago, které je spolu s Edmontonem nejslabším týmem celé ligy.
Speciální týmy nejlépe fungují Detroitu, na tom se nic nezměnilo. Red Wings mají nejlepší oslabení v lize a druhou nejlepší přesilovku. Kromě Detroitu se už pouze Rangers mohou chlubit tím, že jsou v obou herních situacích v nejlepší desítce.
Využívání přesilovek nedělá problém ani Columbusu nebo Washingtonu, oslabení naopak zvládají dobře v Anaheimu a Vancouveru. Na opačném pólu najdeme Žraloky ze San Jose. Ti jsou jediným týmem, který patří mezi pět nejhorších v početní výhodě i nevýhodě.
Spokojenost nemůže panovat ani v Tampě a Arizoně. Lightning využijí jen zhruba každou desátou přesilovku a jsou v tomto ohledu nejhorší, Coyotes jsou zase nejslabší ve hře v oslabení.
Nejpilnější střelce mají v Detroitu, Columbusu a Minnesotě. Všechny tyto týmy v průměru zasypou své soupeře více než třiceti střelami za večer. Na druhé straně kluziště si vedou dobře Islanders, Calgary a Vancouver, kteří na svého gólmana propustí nejméně střel. Nejhorší poměr střel na branku soupeře a na vlastního gólmana mají Edmonton a Nashville.
Nejslušnějším týmem první poloviny sezóny jsou Islanders a Flames, nejtrestanějším naopak Sharks, Rangers a Senators. Nejlepší útok mají Ducks (3,64), nejlepší obranu zase Vancouver a Calgary (2,37). Na druhém konci najdeme Oilers, kteří průměrně dávají jen 1,79 branky na zápas. S tím se opravdu vyhrávat nedá. Chicago je zase nejčastěji inkasujícím celkem (3,70).
Produktivitě už nevládne duo z Caroliny (Kučerov, Gaudreau) ani Jonathan Toews, ale s velkým náskokem Sebastian Aho z Minnesoty. Ten se doslova utrhl ze řetězu, když má po 41 odehraných zápasech na kontě 58 bodů za 30 branek a 28 asistencí. Bezkonkurenčně tak vládne i tabulce střelců, kde má před druhým Austonem Matthewsem sedmigólový náskok. Aho také kraluje statistice plus/mínus s 26 kladnými body.
Nejlepší nahrávače mají v Detroitu, asistencím totiž vévodí dvojka Derek Stepan (36) – Leon Draisaitl (33). Stejní hráči jsou v ligovém bodování na druhém a třetím místě. V top ten je doplňují ještě Marner (TOR), Zibanejad (BUF), Kučerov (CAR), Panarin (BOS), Matthews (STL), Stamkos (NYR) a Malkin (COL).
V bodování obránců byl detroitský tandem Kris Letang – Seth Jones předstižen Dougiem Hamiltonem z Colorada (9+29). V kruhu pro vhazování pořád jednoznačně vládne bostonský Joe Thornton s úspěšností 63, 55 % (žádný jiný hráč nemá přes 60 %).
Nejtrestanějšími hráči jsou Erik Černák (SJS, 82 min) a Jacob Trouba (NYR, 80 min). Nejvíce střel zablokoval washingtonský Ben Chiarot (73), hity zase nejvíce rozdávají Brady Tkachuk z Philadelphie (136) a Erik Černák ze San Jose (135).
Souboj o nejlepšího gólmana ročníku se podle úspěšnosti zákroků a průměru inkasovaných branek odehrává mezi následující sedmičkou: Ben Bishop (VAN), Robin Lehner (PIT), Carter Hart (NSH), Connor Hellebuyck (TOR), Antti Raanta (BUF), Jacob Markström (VGK) a Elvis Merzlikins (DET). Těchto sedm mužů je v obou kategoriích na prvních sedmi místech.
Pokud jde o aktivitu generálních manažerů, tak k výprodeji se odhodlali Lightning. Tampu už opustili Oliver Ekman-Larsson, J.T. Miller, Bryan Rust a Mikael Granlund. Do mohutného posilování se pustili zejména Islanders a Devils.
Ostrované zkvalitnili už tak velmi nabitý útok o Jevgenije Kuzněcova a J.T. Millera. Do play-off by rádo také New Jersey, proto Ďáblové angažovali Seana Monahana a OEL. Washington si pořídil parametrově fantastického Bryana Rusta a spokojenost vládne pochopitelně také u Medvědů.
Bruins získali z Calgary Jakuba Voráčka a 3. kolo draftu, k Plamenům se v této výměně stěhoval „pouze“ Craig Smith. Toho Boston získal jen o pár týdnů dříve od Islanders za Dereka Ryana a volby v 5. a 7. kole draftu. Během velmi krátké doby tak GM Bruins přetavil hráče ze čtvrté formace (D. Ryan) a dva late picky ve Voráčka a volbu ve třetím kole.
A jak by v polovině sezóny mohl vypadat All-Star tým soutěže (ne za druhou čtvrtinu, ale za celou polovinu sezóny, při dodržení postů jednotlivých hráčů)?
První All-Star tým
Bishop (VAN)
Letang (DET) - Hamilton (COL)
Panarin (BOS) – Aho (MIN) – Marner (TOR)
Druhý All-Star tým
Lehner (PIT)
Jones (DET) – Josi (LAK)
Huberdeau (BUF) – Draisaitl (DET) – Kučerov (CAR)